Krizi Fırsata Çevirmek

 

 

Öğrendiği poza girip fotograf çektirmek icin hevesli bir yoga hocası…

tamam, o gun ben bu pozu verdim, fotoğrafım çekildi, çok da havalı hissettim. Ancak ertesi gün bir ders aldım. Girdiğim pozlar eklem ve kaslarımı zorlamıştı. O gün dedim ki; Beril sen ısınmadan, hazırlanmadan sırf havalı olsun diye poz vermek istersen yoga bunun neresinde? ( Bknz. krizi fırsata çevirmek)

O günden sonra sadece hadi fotoğrafımı çek diyerek zorlu bir asanaya hiç girmedim.

Bana göre bir yoga pratiğinde ısınma ve merkezlenme önemlidir. Aynı şey tek bir asana pozu içinde geçerlidir. Girdiğin poz sadece duruyor gibi gözüksede akış ve hareket hissine sahip olmalıdır. Nasıl hissediyorsun? Bedenin poza nasıl cevap veriyor? Bedenini dinlediğinde nereler güçlü, zayıf ya da gergin? Poz sana neyi öğretiyor ?

Ders sırasında poza girdikten sonra, öğrencilerimin kendi bedenleri ve özleriyle sohbetini bölmemek adına daha az konuşurum. İnanıyorum ki yoga asanaları bir çok şeye yanıt vermektedir.

Yoga bunun neresinde diye sormuştum kendime. Asanalar cevap verdi; bedeni, zihni, ruhu hazirladiktan sonra ve bir akis icinde, hissederek yapılan her seyin daha anlamli oldugu bilgisini attım cebime.  yoga, sadece matın üzerindeki pratikte değil hayatın her aşamasında bu bilgiyi kullanıma almakta.

Beril Cayli

Comments are closed